Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат.

Врховниот суд ја укина пресудата со која се легализираше правото на абортус пред 50 години низ целата земја.

Врховниот суд денеска го поништи случајот Ро против Вејд, сметајќи дека федералното уставно право на абортус повеќе не постои. Пресудата ќе ги трансформира правата за абортус во Америка, а некои држави сега можат да ја забранат процедурата.


Се очекува половина од американските држави да воведат нови ограничувања или забрани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.