Триесет и едногодишна Шпанка заврши во болница откако падна во анафилактичен шок. Таа почнала да повраќа и тешко да дише, откако орално го задоволила сопругот и ја голтнала неговата семена течност.

Во болницата, таа им открила на докторите дека е алергична на пеницилин, но не била во контакт со лекот.

Сепак, како што докторите откриле, траги од пеницилин имало во лекот кој во моментот го пиел нејзиниот сопруг. За да се избори со неговата ушна инфекција, тој се лекувал со амоксицилин, во кој имало траги од пеницилин.

Ова е прв ваков регистриран медицински случај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.