Австралискиот политичар Крег Кели е познат по противењето на остриот карантин и промоција на алтернативни третмани за опасниот вирус, а истиот бил нападнат во петокот со јајце во парк во Мелбурн.

На социјалните мрежи беше објавена снимката на која може да се забележи како една жена доаѓа позади него и го удира со јајце по глава.

Исто така, почна да вика дека Кели бил срам за демократијата во државата.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.