Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени денеска ја погоди јужна Калифорнија.

Потресот се случил во близина на градот Риџкрест, на околу 195 километри североисточно од Лос Анџелес, соопшти Американскиот сеизмолошки завод.

Засега нема податоци за штета или жртви.ж

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.