Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри и во област на 64 километри северозападно од Кахраманмараш, градот што беше најтешко погоден од катастрофалниот земјотрес во февруари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.