Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Авганистан.

Земјотресот се случил во регионот Хиндукуш на длабочина од 186 километри, а освен во Авганистан бил почувствуван и во неколку околни земји.

Граѓаните на Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија известуваат дека го почувствувале земјотресот.

Засега нема детални информации за жртви или штети.

Корисниците на EMSC ширум регионот известуваат дека земјотресот бил силно почувствуван. На снимката се гледа како граѓаните на индиската престолнина Њу Делхи, која е оддалечена стотици километри од епицентарот на земјотресот, излегуваат на улиците по земјотресот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.