Земјотрес со јачина од 6,2 степени е регистриран во близина на брегот на мексиканската држава Долна Калифорнија, соопшти Геофизичкиот институт на САД.

Земјотресот бил на длабочина од 19 километри. Епицентарот на земјотресот бил на околу 30 километри западно-југозападно од Лас Бризас, Долна Калифорнија, додава институтот.

Нема извештаи за жртви или материјална штета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.