Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Перу, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил девет километри југоисточно од перуанскиот регион Мака во провинцијата Каилома, а на длабочина од 10 километри, пренесува Ројтерс.

Засега нема информации за материјална штета или жртви.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.