Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Чиле.

Земјотресот се случил на длабочина од 67 километри. Епицентарот на земјотресот бил на 80 километри јужно од градот Ла Серена, кој има 154.000 жители. Засега нема информации за штети или жртви. зш/

 



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.