Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Калифорнија.

Потресот бил на длабочина од 10 км. и епицентар на 440 км севeрно од Лос Анџелес. Засега нема информации за жртви или материјална штета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.