Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 45 километри.

Засега нема информации за материјална штета и повредени луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.