Израел вакцинираше скоро милион луѓе, помалку од две недели откако започна кампањата за вакцинација против ковид-19, објави владата.

Околу 950 000 Израелци ја примија првата доза на вакцина, што е повеќе од десет проценти од населението, изјави министерот за здравство iули Еделштајн. Само во четвртокот, според неговото министерство, вакцината ја примиле околу 153 400 лица. Повеќе од 40 проценти од луѓето над 60 години ја примија првата доза на вакцина Фајзер / Бионтек.

Според експертите од Оксфорд, Израел го вакцинира населението со поголема брзина од која било земја во светот.

Сè уште има голем број нови случаи

Графикон на веб-страницата „Нашиот свет во податоците“ што споредува број на луѓе вакцинирани во секоја земја јасно покажува дека Израел вакцинирал 9,18, иако е во апсолутен број зад САД, Кина и Велика Британија.

Ширењето на коронавирусна инфекција неодамна се засили во Израел, и покрај делумното затворање. Министерството објави дека има 5.804 новоинфицирани и повика на поостри мерки од недела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.