Новиот британски премиер Риши Сунак денеска во Киев се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тоа беше прва средба на двајцата лидери, а Зеленски по средбата рече дека „разговарале за најважните прашања за нивните земји и светската безбедност“.

Британија знае што значи да се бориш за слобода. Ние сме со вас по целиот пат, им порача на Зеленски и на цела Украина Сунак на Твитер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.