Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали ќе и додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

„Очигледно треба да се очекува Русија да ги интензивира непријателските активности следната недела“, рече Зеленски во своето видео обраќање, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека Русија нема да биде агресивна само кон Украина, туку и кон другите европски земји, наведува британската агенција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.