Украинскиот претседател Володимир Зеленски се очекува да присуствува на првиот ден од самитот на Европскиот совет во Брисел в четврток, изјави претставник на ЕУ за Политико.

Кабинетот на украинскиот претседател не ги потврди плановите за патување на Зеленски,поради безбедносни причини. Присуството на Зеленски во Брисел ќе биде поврзано со неколку европски иницијативи за Украина, вклучително и официјалниот почеток на преговорите за пристап во ЕУ што треба да започнат утре.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.