Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан.

„Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме земјите од НАТО во војна. Затоа ни е јасно дека нема да влеземе во НАТО додека трае оваа војна. Не затоа што не сакаме, но затоа што тоа е невозможно“, рече Зеленски во Киев за време на прес-конференцијата што ја одржа со естонскиот претседател Алар Карис.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.