Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го пречека својот индонезиски колега Јоко Видодо во Киев и ја прифати неговата лична покана да присуствува на самитот на Г20 во Бали во ноември.

„Учеството на Украина ќе зависи од безбедносната ситуација и од тоа кој друг би можел да присуствува“, рече Зеленски на заедничкиот прес-брифинг по повод првата посета на Видодо на Украина.

Зеленски продолжи дека посетата на Видодо е важна за да помогне да се запре војната.

„Сметам дека нашите денешни разговори се важен чекор за зајакнување на глобалната антивоена коалиција на сите земји кои можат да ја вратат и гарантираат стабилноста на светот“, рече тој. „Постигнавте победа во вашата борба за слобода, веруваме дека можеме да ја одбраниме нашата слобода и независност од колонизирачката војна на Руската Федерација.“

Видодо, исто така, рече дека ќе ја пренесе пораката за мир од Зеленски до рускиот претседател Владимир Путин со кого ќе се сретне утре. Видодо го покани и Путин на Г-20.

Индонезискиот претседател, исто така, разговарал за важноста на Украина за светскиот синџир на снабдување со храна, велејќи дека „мора да се направат сите напори за Украина повторно да се врати на извозот на храна“.

Во април, Путин ја прифати поканата да присуствува на самитот на Г20, објави Видодо. Сепак, имаше жестоко противење на можноста за негово присуство. Белата куќа лично ѝ соопшти на Индонезија дека на Русија не треба да ѝ се дозволи да учествува на овогодинешниот самит на Г-20. Министрите за финансии од повеќе земји ја напуштија седницата на Г-20 зад затворени врати во Вашингтон во април, кога рускиот делегат ги започна своите забелешки, објави Си-Ен-Ен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.