Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го нарече „терор“ руското гранатирање на градот Херсон во кое загинаа најмалку пет луѓе и 20 се повредени.

Во ноември украинските сили го вратија под своја команда тој град.

„Херсон. Утрово, во пресрет на Божиќ, во централниот дел на градот“, напиша Зеленски на Телеграм, објавувајќи фотографии од нападот и го оквалификува како „убиство заради заплашување и задоволство“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.