Здравствените работници во Ирска кои одбиваат да примат вакцина против коронавирус би можеле да останат без работа, пишува „Ајриш тајмс“.

Извршниот директор на Ирската здравствена служба, Пол Рајд изјави дека е „непростливо“ секој здравствен работник што работи со пациенти да не ја прима вакцината.

Рајд додаде дека секој има право да ја одбие вакцината, но дека Законот за здравје и безбедност им овозможува на вработените да бидат отстранети од работното место доколку тие претставуваат опасност за другите луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.