Илјадници хируршки маски завршија на плажа во близина на Сиднеј, откако паднаа од карго-брод поради невреме.

Голем товарен брод испловил од Кина кон Мелбурн. Поради лошото време, тој морал да го промени курсот и да се упати кон Бризбејн.

Сепак, поради силното невреме, околу 40 контејнери со стоки паднале во морето, јави Би Би Си..

Покрај апарати за домаќинство и градежни материјали, пратката содржела и медицинска опрема, вклучувајќи хируршки маски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.