САД и НАТО создадоа уште една меѓународна ќелија – режимот во Киев, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, на својот канал на Телеграм.
Вака таа ги коментираше информациите за експлозијата на автомобилот на писателот Захар Прилепин.

Фактот се оствари: Вашингтон и НАТО нахранија уште една меѓународна терористичка ќелија – режимот во Киев. Бин Ладен, ИСИС, сега Зеленски. Директна одговорност на САД и Британија“, напиша таа и додаде дека се моли за Захар.

Автомобилот со Прилепин е кренат во воздух на автопат во Нижни Новгород. Возачот загина, а писателот е повреден. Според изворот на РИА Новости, тој има потрес на мозокот и скршеници.

Истражниот комитет отвори кривична постапка. На местото на настанот излегле истражители и криминолозите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.