Министерството за надворешни работи на Авганистан објави соопштение во кое се наведува дека талибанците внимателно ја следат ситуацијата меѓу Русија и Украина и се загрижени за можни цивилни жртви.

Исламскиот емират Авганистан, во согласност со својата надворешна политика на неутралност, ги повикува двете страни во конфликтот да ја решат кризата преку дијалог и мирни средства, се вели во соопштението.

Талибанската влада во Авганистан, исто така, ги повика страните во конфликтот да ги заштитат животите на авганистанските студенти и мигранти во Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.