Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави денеска дека падобранската бригада ќе биде распоредена на западната граница на земјата како одговор на воените вежби на НАТО во Полска и Литванија. Лукашенко го изјави ова откако претходно се договори денес за соработка со рускиот претседател Владимир Путин.

Бидејќи Европската унија му се заканува на Минск со санкции поради судирите со антивладини демонстранти, Лукашенко рече дека е загрижен за воените вежби на НАТО во двете соседни земји.

Белоруската новинска агенција „Белта“ претходно објави дека двајцата претседатели разговарале за „ситуацијата во Белорусија и во странство“.

Додава дека Лукашенко побарал да разговара со Путин за „заканата“ на која била изложена неговата земја, но и „целиот наш регион“.

Тој најмногу целел на опасноста што протестите во Минск претставуваат за сојузот меѓу Русија и Белорусија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.