Рон Кари, милионер од Канада, загинал во сообраќајна незгода на собир на стари возила во Велика Британија.

Кари (80), инаку, е основач на нафтената компанија Џеј-ен-ел саплај, и страстен колекционер на стари автомобили. Во мигот на несреќата, тој со својот „Нокс“, стар 116 години, се судрил со друг автомобил, што, исто така, присуствувал на парадата Лондон – Брајтон.

Како што објави „Дејли мејл“, во возилото била присутна и неговата сопруга Били, која има повреди во пределот на главата и е пренесена в болница. Таа е во стабилна здравствена состојба.

На парадата долга 60 милји секоја година присуствуваат стотици вљубеници во стари возила.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.