Поради растот на инциденцата, германската влада планира заострување на правилата за тестирање за сите патници. Во земјата не би можел да влезе никој кој не е вакциниран, има прележано Ковид-19 или покаже негативен тест.

Меѓу членовите на германската влада се шири стравот од нов пандемиски бран. Откако портпаролката на владата Улрике Демер изјави дека се размислува околу воведување нови мерки доколку инциденцата продолжи да расте со сегашната брзина, сега и министерот за здравство Јенс Шпан најави заострување на правилата за влез во земјата за повратниците од годишен одмор и патниците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.