Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на забрана по јавното здравје поради ширењето на короновирусот, изјави претседателот на здравствената комисија на Пекинг Ли Хаичао.

Градот ќе преземе итни мерки поради контрола на ширење на вирусот, додаде тој, пренесува „Тас“.

„Ројтерс“ наведува дека некои делови на Кинескиот ѕид ќе бидат затворени утре за посетителите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.