Дводневниот економски самит ќе ги чини американските даночни обврзници 3,4 милиони долари. Толку чини престојот на претседателот Доналд Трамп и неговата 150 члена делгација.Овие пари ќе се потрошат за изнајмување автомобили, обезбедување и хотел за целата делегација.

За време на одржувањето на овој самит малото швајцарско гратче е прескапо и ноќевање чини од 1600 до 2800 евра за ден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.