Кинеската армија предупредила американски воен брод што влегол во нејзините територијални води, кај островите Парасел, во Јужното Кинеско Море, по што го придружувала оттаму до напуштање на морската територија на Кина.

Јужната команда на кинеската армија соопшти дека американскиот разурнувач „УСС Бенфолд“, без нивна дозвола влегол во кинеските територијални води.

САД често пати извршуваат, како што тврдат, „мисии на слободна навигација“ во спорните води, што Кина ги смета за свои.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.