Франција во изминатово деноноќие повторно забележа голема бројка на смртност откако е прогласена пандемијата на коронавирусот.

За само 24 часа, во земјата починаа 833 лица заболени од коронавирус.

Со ова бројот на починати во Франција се искачи на 8.911 од почетокот на епидемијата, јави дописникот на МИА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.