Набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) идентификувала 425 прекршувања на прекинот на огнот во Донбас во рок од 24 часа.

Според извештајот на ОБСЕ, обајвен вчера, регистрирани се 408 прекршувања во Доњецката област, од кои 32 експлозии. Повеќето од овие настани се случија источно од линијата на поделба, на територија под контрола на сепаратистите.

Во регионот Луганск, идентификувани се 17 прекршоци, вклучително и седум експлозии од непознато потекло. Повеќето од нив се случиле северно и западно од линијата на поделба, на територија контролирана од украинската влада.

За претходниот период во Донбас беа пријавени 173 прекршувања на режимот на примирје.

Претходно, поранешниот заменик министер за привремено окупираните територии на Украина Јури Гримчак изјави дека Украина мора да се подготви за присилното ослободување на територијата на Донбас по парламентарните избори во Русија.

Според него, намерата на Москва да ги вклучи Русите кои живеат во Донбас на изборите за Руската државна дума покажува дека Кремљ планира да ги припои окупираните територии кон Русија.

Во меѓувреме, рускиот претседател Владимир Путин напиша статија во која вели дека „на Киев не му треба Донбас“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.