Француски доктори упатија апел до граѓаните да избегнуваат да разговараат во јавниот превоз, со цел да се намали ризикот од ширење на Ковид-19.

– Покрај задолжителното носење на заштитни маски, кога физичката дистанца не е можна, треба да се придржувате кон едно едноставно правило: да се избегнуваат разговори и телефонирања во средствата за јавен превоз, апелираат француските доктори.

Францускиот академикм Патрик Берж истакна дека „не станува збор за обврска, туку за препорака

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.