Новинската агенција „В4“ подготви резиме за тоа кога европски земји почнале со спроведување на рестриктивни мерки, споредено со тоа кога биле регистрирани првите пациенти со коронавирус.

За време на тековната пандемија на коронавирус, има неколку тековни дебати за тоа дали европските земји ги вовеле потребните мерки навреме за да го спречат ширењето на вирусот. Новинската агенција „В4“ подготви резиме за тоа кога европските држави наредија воведување на нивните главни мерки на претпазливост, во споредба со регистрацијата на првите пациенти.

Унгарија прогласи вонредна состојба 7 дена по регистрирањето на првиот случај. Полска го го следеше нејзиниот примерот на 9-от ден, додека Чешка прогласи вонредна состојба на 13-от ден. Истото го стори и Белгија на 37-от ден, додека Шпанија дејствуваше на 45-от ден, заедно со воведувањето на полициски час на национално ниво.

Италија, најтешко погодената земја членка на ЕУ, ги регистрираше своите први двајца пациенти со коронавирус на 31 јануари. 38 дена подоцна, италијанската влада воведе национален карантин. Британскиот премиер ја најави истата мерка на 52-от ден.

Затворањето на универзитетите и училиштата е клучен аспект во одбраната од вирусот. Во Италија, студентите се префрлија на дигитално образование на 34-от ден од кризата. Истата мерка ја воведе Чешка на 10-от ден, додека Полска и Унгарија ја спроведоа мерката на 12-от ден. Австрија се префрли на дигитално образование на 21-от ден, додека Германија го следеше примерот на 45-от ден заедно со Шведска (каде мерката се однесуваше само на универзитетите во земјата). Првично, Белгија само одлучи да ги затвори основните училишта на 37-от ден и мерката не се однесуваше на универзитетите во земјата. До сега, и тие целосно се префрлија на дигитално образование. Во Франција, училиштата и универзитетите се затворија на 16 март, 52 дена откако беше регистриран првиот случај.

Низ цела Европа, рестораните, баровите и местата за забава требаше да се затворат за да се запре ширењето на вирусот. Унгарија ја донесе оваа одлука на 13-от ден, додека Полска и Австрија делуваа на 14-от ден. Италија воведе исти ограничувања на 37-от ден, Шпанија ги воведе мерките на 44-от ден и Франција го следеше примерот на 54-от ден, според првиот регистриран случај на коронавирус.

Владите беа принудени да спроведат слични мерки во однос на социјалните собири и групните настани што претставуваат најголем ризик во однос на комунална инфекција. Унгарија презеде чекори на 7-от ден, а Полска на 8-от. Австрија дејствуваше на 14-от ден, додека Шпанија и Италија ги спроведоа ограничувањата на 28-от и 37-от ден, соодветно. Шведска презеде чекори на 40-от ден, додека Белгија и Германија го следеа примерот на 42-от ден. И покрај предупредувањата на експертите, Велика Британија издаде забрана дури на 52-от ден, додека Франција дејствуваше на 56-от ден.

Друг клучен елемент во справувањето со коронавирусот е затворањето на границите што, од друга страна, го загрозува фундаменталниот принцип на ЕУ за отворени граници. Австрија ја затвори границата со Италија 18 дена откако беше регистриран првиот пациент со коронавирус, додека другите гранични делници на земјата беа затворени една недела подоцна. Полска воведе слични мерки на 10-от ден по првиот потврден случај, Унгарија на 13-ти ден и Чешка на 15-от ден. Шпанија ја донесе одлуката 45 дена по регистрирањето на првиот случај на коронавирус, додека Германија дејствуваше на 49-от ден и Франција нареди затворање на границите дури на 56-от ден.

Според Центарот за истражување на коронавирус на универзитетот Џон Хопкинс, има 409.014 заразени пациенти ширум светот во времето кога е напишана статијата. Кина продолжува да го зазема првото место на листата со регистрирани 81.591 случаи. Во Европа, ситуацијата е најтешка во Италија и Шпанија. Италија има 69.177, додека Шпанија 39.676 пациенти со коронавирус. Во моментот Германија има регистрирано 31.991 регистрирани случаи со коронавирус, додека Франција има 20.114 заразени пациенти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.