Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го посети предградието на Париз, Конфлан Сент-Онорин, каде беше обезглавен наставник од родител на ученик, кој за време на нападот извикувал „Алах Акбар“ (Бог е голем).

Макрон ќе замине во предградието северозападно од францускиот главен град, вечерва по итниот состанок во Министерството за внатрешни работи.

Жртвата е наставник по историја во средно училиште на колеџот и гимназија Буа Д’Олн. Тој неодамна им покажувал на своите ученици карикатури на Мухамед за време на час по слободен говор.

Истрагата која е отворена се води за „напад во врска со терористички потфат“ и „злосторничко терористичко здружување“, таа е во надлежност на антитерористичките потдирекции на полицијата и Генералната дирекција за внатрешна безбедност (ДГСИ).

Во меѓувреме, на социјалните мрежи се појавија вознемирувачки видеа од местото после самиот напад:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.