Бројот на загинати во есплозијата која попладнево се случи во центарот на Истанбул порасна на шест, додека над 50 лица се повредени.  Нови видеа од нападот постојано се споделуваат по социјалните мрежи, откако турската полиција им забрани на телевизиите да ги објавуваат.


Иако официјално не е потврдена причината за експлозијата, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека првичните информации укажуваат дека се работи за терористички напад, во кој учествувала и жена.

Сторителите на овој страшен напад ќе бидат демаскирани. Нашето население нека биде безбедно, а сторителите ќе бидат казнети, рече тој два часа по експлозијата во Истиклал.

Турските медиуми јавија и дека стотина пукотници се слушнале попладнево во метро-станицата Шишхане во Истанбул каде полицијата ликвидирала едно лице, поточно „сомнителна жена во метрото“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.