Најмалку пет луѓе загинаа, а повеќе од 20 се повредени во нападот кој се случи денеска во кинескиот град Лонџоу.

Според првичните информации, маж најпрво со нож се обидел да прободи што е можно повеќе луѓе, а потоа украл градски автобус и влетал во толпа луѓе, јавуваат тамошните медиуми.

На улиците каде автобусот покосил сè пред себе може да се забележат луѓе како лежат по улиците, јакни, чанти и други лични предмети, остатоци од искршени автомобили…

(вознемирувачки видеа)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.