Вчера во Киев и околните области беа објавени предупредувања за воздушен напад.

„Украина е подготвена да започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата под руска окупација“, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју објавено денеска. „Цврсто веруваме дека ќе успееме“, изјави Зеленски за Волстрит журнал.

“Не знам колку време ќе потрае. Да бидам искрен, може да оди на различни начини, сосема поинакви. Но, ние ќе го направиме тоа и сме подготвени”.

Киев се надева дека контраофанзивата за враќање на територијата ќе ја промени динамиката на војната што беснее откако Русија го нападна својот помал сосед пред 15 месеци. Зеленски минатиот месец рече дека Украина мора да почека да пристигнат уште западни оклопни возила пред да започне контраофанзива.

Тој направи дипломатски напори да ја задржи поддршката од Западот, барајќи поголема воена помош и оружје, кои се од суштинско значење за Украина да успее во нејзините планови. Русија држи делови од украинската територија на исток, југ и југоисток.

Долгиот период на суво време во некои делови на Украина ги поттикна очекувањата дека може да биде неизбежна контраофанзива. Во текот на изминатите неколку недели, Украина ги засили своите напади врз руските складишта за муниција и логистичките рути.

Во саботата, украинската војска во дневен извештај објави дека Марјинка во источниот регион Доњецк била во фокусот на борбите. Украинските сили ги одбија сите 14 напади на руските сили таму, се вели во извештајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.