Вооружен маж денеска грабнал возило за Брза помош во норвешката престолнина Осло и со него влетал во група луѓе, јави Тасс, повикувајќи се на медиумските извештаи, темелени на информации од полицијата.

Во инцидентот има неколку настрадани лица. Нивниот точен број како и нивната здравствена состојба засега остануваат нејасни.

Според извештаите, полицијата веќе го привела напаѓачот.

Други детали за инцидентот засега не се соопштуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.