Велика Британија денес повика да се јави непознатото лице заразено со високо преносливата бразилска варијанта на коронавирусот, повеќе од две недели откако е тестирано позитивно, но не дало точни информации за контакт.

Британија соопшти дека се откриени шест случаи на варијантата П.1 идентификувана во бразилскиот град Манаус, против која вакцината се чини дека е помалку ефикасна.

Два случаи биле откриени во Јужен Глостершир во Англија, и три во Шкотска.

Сепак, шестата личност во Англија, една од над еден милион тестирани на 12-13 февруари допрва треба да се идентификува бидејќи не го пополнила прашалникот правилно.

„Ако ве тестирале на 12 или 13 февруари и не сте добиле резултати, јавете се“, изјави министерот за вакцинација Надим Захави за Тајмс радио. „Работиме со поштенскиот систем за да се обидеме да ги лоцираме“.

Варијантата П.1 вклучува мутации слични на оние пронајдени во варијантата Б.1.351, која за прв пат е откриена во Јужноафриканската Република, што предизвикува загриженост.

Адам Фин, член на британскиот Заеднички комитет за вакцинација и имунизација, за Би-би-си изјави: „Доказите што ги имаме укажуваат на тоа дека – секако за јужноафриканскиот сој и потенцијално за овој бразилскиот сој што е донекаде сличен – вакцините што ги имаме во моментов се помалку ефикасни во намалување на барем лесна болест и можното пренесување“.

Оптимисти сме во поглед дека вакцините ќе продолжат да спречуваат тешки болести, но доказите за тоа сè уште се прилично ограничени, тврди тој.

Едно заразено лице од домаќинство во Јужен Глостершир летало од Сао Паоло во Бразил преку Цирих до Лондон каде пристигнало на 10 февруари.

Службениците за јавно здравје соопштија дека ги следат сите патници.

Сите три шкотски случаи биле идентификувани кај луѓе кои летале од Бразил до Абердин преку Париз и Лондон и се самоизолирале во потребниот период од 10 дена.

До недела, повеќе од 20 милиони луѓе во Велика Британија ја примиле првата доза на вакцината против ковид-19 – нешто повеќе од 30 проценти од населението, додека околу 800.000 ја примиле втората доза.

Производителите работат на прилагодување на вакцините на мутациите на вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.