Голем број европски земји ги заоструваат мерките поради доаѓањето на новиот вид коронавирус, кој ќе стане доминантен веќе во 2022 година.

Ситуацијата стана загрижувачка откако новиот сој првпат беше регистриран пред неколку недели во неколку африкански земји. Би-би-си јавува дека француските власти најавиле дека ќе го намалат периодот помеѓу примањето на втората и третата доза од вакцината на четири месеци.

Во последните три дена Велика Британија бележи рекорден број заболени на дневна основа. Во петокот во оваа земја имало над 93.000 пациенти со коронавирус, од кои повеќе од 15.000 биле потврдени случаи на омикрон.

Поради ширење на новиот сој, итно е свикан состанок на комитетот „Кобра“ кој одлучува за мерки во вонредни околности. На средбата присуствуваше и британскиот премиер Борис Џонсон.

Омикрон се шири со молскавична брзина, наскоро ќе стане доминантен“, изјави Жан Катекс, премиер на Франција, најавувајќи дека од почетокот на 2022 година во земјата ќе се заострат правилата, т.е. дека само вакцинирани лица ќе можат да посетуваат ресторани или да користат јавен превоз:

Не можеме да дозволиме одбивањето на малцинство Французи да се вакцинираат да влијае на животот на целата земја, рече тој.

Во Холандија, премиерот Марк Руте најави дека вонредните мерки, кои требаше да бидат укинати за Божиќ, ќе бидат продолжени до 14 јануари. Имено, во Холандија од крајот на ноември рестораните и повеќето продавници ќе бидат затворени од 17 до 5 часот наутро. Во петокот во Холандија се регистрирани повеќе од 15.400 нови случаи.

Во моментов, негативниот резултат од тестот важи како здравствена пропусница. Кастекс додаде дека поголемите јавни забави и огномети ќе бидат забранети за пречекот, како и точење алкохол на јавни места и препорача дури и вакцинираните да се тестираат самоиницијативно пред да се соберат на новогодишните забави.

Од почетокот на пандемијата во Европа, повеќе од 89 милиони луѓе се заразени со коронавирус, додека над 1,5 милиони починале.

Германскиот министер за здравство Карл Лојтербах рече дека земјата „мора да се подготви за предизвик каков што никогаш досега немала“. Леутербах, поранешен професор по епидемиологија, потврди дека Германија ќе добие уште 80 милиони дози вакцини во вториот квартал на 2022 година.

Германија ги идентификуваше Франција, Норвешка и Данска како земји со „висок ризик“ поради зголемениот број на инфекции. Во петокот во Германија беа пријавени повеќе од 42.000 случаи.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави дека секој што ќе влезе во Европската унија ќе мора да направи ПЦР тест за да се забави ширењето на новиот вид коронавирус.

Таа на Самитот на лидерите на земјите-членки на Унијата ги повика сите земји повторно да ја воведат мерката според која е неопходен ПЦР тестот пред пристигнувањето во една од земјите-членки, како и по пристигнувањето на територијата на Унијата.

Премиерот на Данска, Мет Фредериксен изјави дека правилата на игра се промениле во рекордно време и најави затворање на театрите, кината, забавните паркови и конференциските центри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.