Чешкиот парламент денеска ја продолжил вонредната состојба до 11 април, со што на Владата и се даваат дополнителни овластувања за борба против епидемијата на коронавирус.

Чешката влада верува дека ова ќе биде доволно време за да се намали бројот на инфекции на ниво што ќе им овозможи на училиштата повторно да се отворат и да ги ублажат ограничувањата, а премиерот Анджеј Бабиш рече дека ситуацијата се движи во вистинска насока и дека може да се олеснат мерките по Велигден , пренесува Ројтерс.

Во текот на изминатата недела, дневните случаи на инфекции во Чешка паднаа на 7.600 од просечно 12.200 на почетокот на март, кога владата воведе поостри мерки и воведе масовно тестирање на работните места.

Денешниот број на хоспитализации поради бил 7.965, помалку од 9.462, најголемиот број е забележан на 15 март, а Министерството за здравство соопштило дека поголемо олеснување на ограничувањата треба да започне само кога бројот на пациенти во болниците ќе се спушти на околу 3.000.

Според веб-страницата „ Our World in Data “, Чешка има највисока стапка на смртност поради ковид 19 по глава на жител во Европа по Сан Марино, според британската агенција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.