Турција и Русија се на раб на војна во Сирија. Објавени се неколку видеа на кои може да се види како изгледа војна во живо. Рускиот авион СУ-24 избегна две противавионски ракети. Русите и пружаат поддршка на сириската војска во јужен Идиб.

Сиријските активисти твдат дека проектилите пренесувале систем на воздушна одбрана (MANPAD) лансиран од турска набљудувачница во градот Каминас. .

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.