Институтот за воена студија објави специјален извештај за планот на рускиот претседател Владимир Путин за нуклеарното оружје и руската анексија на четирите украински региони.

Воениот институт наведува дека Путин најверојатно има намера да ја замрзне воената ситуација на сегашните фронтови за да добие време да направи мобилизација.

Исто така, се споменува можната употреба на нуклеарно оружје од Путин, кој кажа дека Русија е подготвен да ги употреби „сите расположиви средства“ за одбрана на територијата.

Путин всушност сака да го притисне црвеното копче и да го натера Киев да преговара со нив, пишува институтот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.