Илјадници луѓе излегoa на улиците на Берлин во знак на протест против рестрективните мерки кои подразбираат затворање локали, ограничено движење и задолжително носење маски на отворено.

Овие мерки беa предложени од германската канцеларка Ангела Меркел.

Во0 боид да ги смири нередите, полицијата употреби водени топови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.