Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината е на неколку минути од реализација. Започнато е слетувањето на површината на Месечината.

Ова е втора индиска мисија на Месечината, откако претходно беше одложена поради технички проблем. Леталото Шандрајан 2 треба да слета помеѓу 1.30 и 2.30 часот во сабота.

Мисијата се состои од орбити кои ќе се вртат околу Месечината околу една година. Ажурирања од слетувањето ќе стигнат од седиштето на индиската вселенска организација во Бенгалуру, кое нестрпливо го чека историското слетување.

Indian Chandrayaan-2 landing on the Moon

Indian Chandrayaan-2 moon landing missionREAD MORE: https://on.rt.com/a19w

Gepostet von RT am Freitag, 6. September 2019

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.