Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли.

Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Изградбата на првата наменска болница почна вчера и треба да биде завршена до 3 февруари.

Досега, 41 луѓе починаа од вирусот, а повеќе од 1.300 се инфицирани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.