Владата на Република Финска, предводена од премиерката Сана Марин, има 19 министри, од кои 12 се жени и 7 мажи.

Социјалдемократската партија (СДП) има 7 министри, Централната партија (или Кескуста на фински) 5, Зелената лига (Вихрет) 3, Левицата алијанса (Васемистолиито) 2 и Шведската народна партија на Финска (РКП) 2.

На својата прва пленарна седница на 10 декември, Владата донесе одлука за поделба на должностите меѓу министрите, членовите на законските министерски комитети, министерските работни групи и замениците на министрите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.