Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале потерница во 2013 година за Чеченецот Адам С. (32), за кој постои сомневање дека е член на терористичката организација „Емират Кавказ“.

По апсењето, тој го признал членството во терористичката организација, но тој ја објаснил неговата вмешаност во борбите со воените околности во Чеченија и затоа побарал да биде третиран како војник пред суд.

Тој е обвинет за терористички напади врз руски војници и цивили во мирнодопски услови.

За време на детонацијата во 2013 година, тој ослепел и оглувел, а во 2017 година неговото семејство платило шверцери за да го преселат во Виена.

До моментот на неговото апсење, тој живеел од 200 евра државна помош во старски дом, па дури бил и опериран во Виена.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.