Министерството за внатрешни работи на Уругвај соопшти дека заплени еден тон кокаин. Дрогата распоредена во 817 пакети била пронајдена во Парке дел Плата, летувалиште во јужниот дел на земјата, околу 55 километри источно од Монтевидео.

Полицијата уапси тројца шверцери на дрога. Заплената на кокаина во Уругвај, кој не е производител на кокаин, станаа се почести во последните години. Германската полиција во петокот соопшти дека запленила рекордни 4,5 тони кокаин од брод кој пристигнал од Уругвај. Италијанецот Роко Морабито, познат како „Крал на кокаинот“ уапсен е во Уругвај во 2017 година, но кон крајот на јуни побегна од затвор во Монтевидео и се уште е во бегство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.