Претставници на Унгарската национална даночна и царинска управа (НАВ) запленија лажна брендирана облека во вредност од над 1,5 милијарди форинти (4,3 милиони евра) во камион со турски регистарски таблички на автопатот М43 во јужна Унгарија, соопшти НАВ.

При претрес на камионот, полицајците пронашле повеќе од 10.000 парчиња брендирана облека и додатоци, изјави портпарол на НАВ.

Како што пренесе агенцијата МТИ, возачот не можел да го докаже потеклото на пратката и врз основа на прелиминарно вештачење, утврдено е дека целата облека и додатоци се лажни.

Полицајците ја заплениле пратката и доставиле извештај до финансиските инспектори на НАВ за кршење на законот за заштита на трговска марка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.