Канцеларијата за човекови права на ОН потврди дека најмалку 516 цивили загинале, а 908 се ранети во војната во Украина, која започна пред две недели.

Канцеларијата соопшти дека реалните бројки се „веројатно значително повисоки“.

Повеќето од жртвите загинале како резултат на гранатирање и воздушни напади, соопшти канцеларијата на ОН.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.